Pokazywanie postów oznaczonych etykietą #zemsta. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą #zemsta. Pokaż wszystkie posty

niedziela, 19 kwietnia 2026

MISJA - ZEMSTA POWTÓRKA

 


Zostały już tylko tygodnie do egzaminu ósmoklasisty! 😱 Czas pędzi nieubłaganie. Dziś bierzemy na warsztat jedną z najważniejszych lektur, czyli ponadczasową „Zemstę” Aleksandra Fredry! 🏰⚔️

Przygotowałam dla Was zestaw, który sprawi, że spór o mur graniczny przestanie mieć przed Wami tajemnice, a nauka stanie się czystą przyjemnością. 😊

poniedziałek, 24 listopada 2025

MISJA LEKTUROWY KOMPAS- ZEMSTA A.FREDRY

  

Tym razem na warsztat biorę lekturę, która bawi, uczy i… bywa prawdziwym polem minowym dla lektorów, generatorów i wszystkich tych, którzy próbują ją „przeczytać” automatycznie.

Tak, mowa o „Zemście” Aleksandra Fredry.

I już na starcie pojawiły mi się pierwsze problemy, którymi chcę się z Wami podzielić. Nie każdy lektor dobrze czyta nazwiska i nazwy własne z „Zemsty”. Czasem akcent pada nie tam, gdzie trzeba, czasem pojawia się zniekształcenie, a w kilku nagraniach trafiłam nawet na… kreatywne interpretacje.

To świetny punkt wyjścia na lekcję:

Jak poprawnie czytać nazwiska polskie?
Jakie znaczenie ma akcent?
Dlaczego warto weryfikować źródło nagrania?

Nowe funkcje są fantastyczne, jednak szybko okazało się, że czasem wkradają się drobne literówki, błędy ortograficzne, niezbyt precyzyjne podpisy lub powtarzające się.

Myślę, że to nie jest wada.
To szansa - dla nas i dla uczniów.

Można wyszukiwać błędy i porozmawiać o rzetelności sztucznej inteligencji. Jeśli uczniowie mają funkcjonować w świecie, w którym AI jest obecna na każdym kroku, muszą wiedzieć, że nie wszystko, co wygląda „ładnie i profesjonalnie”, jest na 100% poprawne.

POBIERZ MATERIAŁY-ZEMSTA

A jeśli podoba Ci się to, co robię - postaw mi kawkę ☕.
Daje skrzydła, serio.

Postaw kawę dla Niecodzienność Szkolna - buycoffee.to

wtorek, 23 kwietnia 2024

MISJA-POWTÓRKI Z LEKTUR - "ZEMSTA"

 


Tym razem proponuję powtórkę MISJA "ZEMSTA"!

O co chodzi w tej grze?

Każda osoba biorąca udział w grze otrzymuje kartę. Gracz rozpoczynający zabawę zadaje pytanie „Kto ma...” i opisuje słowo, następna osoba odpowiada "Ja mam...", nazywając dany przedmiot lub pojęcie, następnie zadaje pytanie "Kto ma...".

Dlaczego warto zagrać w "Kto ma, ja mam"?

To nie tylko zabawa, ale też świetny sposób na powtórkę oraz doskonalenie umiejętności słuchania ze zrozumieniem.

 
POBIERZ
Będzie mi bardzo miło, jeśli wesprzesz moją działalność i zaprosisz mnie na wirtualną kawkę!




czwartek, 26 marca 2020