czwartek, 8 kwietnia 2021

Geniallni Inspiratorzy

 


7 kwietnia 2021 roku miałam przyjemność przedstawić swoje Geniallne sposoby na... wykorzystanie aplikacji Genial.ly na lekcjach i nie tylko. #9 spotkanie w ramach projektu Agnieszki Halickiej edutriki.pl zostało udostępnione na stronie Genialni Inspiratorzy.

O co chodzi w szkole?

 


#ocochodziwszkole, #wiosnaedukacji, #wszkolewcaleniechodzioszkole

Dziś ruszyła ogólnopolska kampania autorstwa
Ewa Radanowicz - blog
i
Irmina Żarska
Przedstawiam swoją odpowiedź na pytanie: O CO CHODZI W SZKOLE? Zachęcam do podzielenia się swoimi refleksjami wszystkich nauczycieli i rodziców. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie, a odpowiedź oznaczyć hasztagiem #ocochodziwszkole

poniedziałek, 29 marca 2021

Portret z jajem


 Zainspirowana pomysłem z bloga KREATYWNA PEDAGOGIKA postanowiłam stworzyć Genial.ly, które wykorzystam podczas lekcji dotyczącej Wielkanocy w rodzinie Miziołków. Można zmodyfikować szablon i dać uczniom odrobinę zabawy podczas omawiania innej lektury lub do stworzenia własnego portretu. Umieszczam szablon w wersji reusable. Życzę wesołych lekcji przedświątecznych i miłej zabawy!


Postaw mi kawę na buycoffee.to

środa, 17 marca 2021

Jak uwspółcześnić romantyczną wizję świata? Filmowa adaptacja ballady Adama Mickiewicza pt. „Świtezianka”.

 


Dokładnie rok temu razem z Katarzyną Włodkowską "Facetką od polaka" stworzyłyśmy pierwszą, wspólną prezentację w Genially pt. Jak uwspółcześnić romantyczną wizję świata?  Filmowa adaptacja  ballady  Adama Mickiewicza  pt. „Świtezianka”. Materiał można wykorzystać w szkole podstawowej i ponadpodstawowej, zachęcamy do przedstawienia uczniom losów Strzelca z perspektywy filmowej adaptacji sióstr Bui. 


Postaw mi kawę na buycoffee.to

piątek, 19 lutego 2021

PRZYPADKI NA MARSIE

 

18 lutego 2021 roku miało miejsce historyczne wydarzenie łazik Perseverance  wylądował  na powierzchni Marsa.

 Prawie dwa lata temu NASA zaprosiła internautów do wspólnej zabawy, w której można wygenerować specjalny pamiątkowy bilet misji na Marsa. T

e okoliczności skłoniły mnie do stworzenia lekcji dopasowanej do możliwości czwartoklasistów. 

Na początku lekcji zapytałam, czy wiedzą, co słychać w kosmosie. Następnie obwieściłam, że właśnie NASA wysłała specjalny bilet dla całej klasy uprawniający do udziału w kolejnej misji na czerwoną planetę. Czwartoklasiści muszą jednak wykazać się umiejętnościami odmiany przez przypadki i określania rodzajów rzeczownika. Następnie porozmawialiśmy o komiksach Papcia Chmiela i o tym, co ma wspólnego Tytus, Romek i A'Tomek z misją NASA. 

Życzę miłej zabawy!


Postaw mi kawę na buycoffee.to

czwartek, 18 lutego 2021

TYDZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO Z PROF. POLAKIEM

 


21 lutego obchodzimy 
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
Z tej okazji TEAM prof. Polaka w składzie: Lidia Nykiel, Agnieszka Ptasiewicz, Anna Stasiak 
wraz z moją skromną osobą pragnie zaprosić wszystkich fanów polszczyzny na Tydzień Języka Ojczystego, bo jak głosi motto naszego genial(l)nego przedsięwzięcia: "Dzień to za mało..." 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

niedziela, 7 lutego 2021

Dzień Bezpiecznego Internetu


 Jeśli nie macie pomysłu na zdalne lub tradycyjne obchody Dnia Bezpiecznego Internetu, proponuję escape room CYFROWY ŚLAD. Miłej zabawy!


Postaw mi kawę na buycoffee.to

środa, 3 lutego 2021

Gotowi na koronację?





 Gotowi na koronację? Uczniowie klasy 4 stworzyli "rolkowe" figurki Piotra Wspaniałego, Zuzanny Łagodnej, Edmunda Sprawiedliwego, Łucji Mężnej. W ten sposób utrwalili imiona, przydomki i cechy rodzeństwa, a przy okazji dobrze się bawili. 

Dziękuję Magdzie i Justynie z Jutro polski za inspirację.



Postaw mi kawę na buycoffee.to

8a w Soplicowie



Pojawiło się ostatnio mnóstwo postów dotyczących sposobu omawiania "Pana Tadeusza". Czytać całość i rozliczać ze znajomości treści czy spokojnie czytać poszczególne księgi i dać uczniom możliwość zrozumienia treści? Już rok temu i teraz wybrałam drugi wariant. Moi uczniowie czytają epopeję narodową księgami, omawiamy, wyjaśniamy, powtarzamy, łączymy wydarzenia w logiczną całość. Wykorzystujemy rysunkowe karty pracy Moniki Iw i Sylwii Oszczyk, tworzymy samodzielne notatki i mapy myśli. Nie unikamy rozwiązań Tikowych. Dzisiaj chcę pochwalić się "newsowym planem wydarzeń" ( od I do V Księgi) . Nie jest on doskonały, ale przecież uczymy się na błędach;) (Plan, niestety, nie jest kompletny, gdyż niektórzy zawiedli.)






























Postaw mi kawę na buycoffee.to

niedziela, 31 stycznia 2021

"Wyturlane zaproszenie" do Narnii.

Przy okazji omawiania lektury "Lew, Czarownica i stara szafa" można wprowadzić lub utrwalić zasady redagowania zaproszenia.


Postaw mi kawę na buycoffee.to

poniedziałek, 25 stycznia 2021

Magiczne opisy postaci z "Hobbita"


 Zapoznaj się z bohaterami powieści J.R.R. Tolkiena lub stwórz własną kartę postaci. 


Wyturlane zaproszenie

 

A może w niecodzienny sposób powtórzyć zasady redagowania zaproszenia? Zapraszam do "wyturlania" i zredagowania krótkiej formy wypowiedzi. 

sobota, 23 stycznia 2021

Pogromcy egzaminu ósmoklasisty. Jak przygotować interaktywne i tradycyjne powtórki przed egzaminem z języka polskiego?

 

22 stycznia 2021 roku podczas Nocy Belfrów w Kamieniu Pomorskim miałam okazję przedstawić kilka sposobów na powtórki przed egzaminem ósmoklasisty. Zapraszam do zapoznania się z prezentacją. Prelekcję możecie obejrzeć na kanale YT Lekcje szyte na miarę. Tutaj


Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jak wykorzystać techniki gamifikacji na lekcjach języka polskiego?

 





Jak wykorzystać techniki gamifikacji na lekcjach języka polskiego?

Nazwa grywalizacja (lub też gamifikacja)  oznacza zastosowanie zasad i mechaniki znanej z gier fabularnych w celu zwiększenia motywacji w procesach, które nie mają z grami nic wspólnego. Jedną z odsłon grywalizacji jest jej zastosowanie jako narzędzia edukacyjnego. Grywalizacja to sposób zaaranżowania danego działu, aby w całej swojej strukturze przypominał grę.

Nasi uczniowie to "pokolenie online", przyklejeni do smartfonów lub monitorów zdobywają kolejne "levele" i punkty, tworzą wirtualne światy i łączą się z innymi graczami. Dlaczego nie wykorzystać ich pasji i zainteresowań w edukacji? Przecież każdy młody człowiek i nie tylko, uwielbia rywalizację i gry. 

Zapraszam do obejrzenia prezentacji, którą znajdziecie poniżej lub obejrzenia i wysłuchania mojej prelekcji, którą wygłosiłam podczas Zimowej Akademii Innowacyjnego Polonisty. TUTAJ